jon

Bon Jovi

Zespół Bon Jovi powstał z inicjatywy Jona Bon Jovi, właścicwie Johna Bongiovi. Od najmłodszych lat grał na fortepianie i gitarze oraz współtworzył kilka grup muzycznych, między innymi Raze, The Rest oraz Scandal. W wieku 16 lat wraz z Davidem Bryanem Rashbaumem założył zespół Atlantic City Expressway. Zespół wkrótce się rozpadł.
Po sukcesie piosenki “Runaway” i mającym wkrótce zostać podpisanym kontrakcie Jon rozpoczął formowanie zespołu, który znamy jako dzisiejsze Bon Jovi. Zwerbował grającego z nim wcześniej w ACE Davida Rashbauma oraz basistę Aleca Johna Sucha. Perkusistą został Hector „Tico” Torres, który miał za sobą uznane występy live, między innymi z Chuckiem Berrym. Był zarazem doświadczonym muzykiem sesyjnym. Występował też z Aleciem w zespole The Phantom’s Opera.Rola gitarzysty przypadła sąsiadowi i wielkiemu przyjacielowi Jona, Dave’owi „The Snake” Sabo (późniejszemu założycielowi Skid Row). Sabo jednak nie wiązał z zespołem swojej przyszłości, stąd poszukiwano nowego gitarzysty. Wkrótce ich drogi skrzyżowały się z Richiem Samborą, gitarzystą wcześniej wystepującym z Joe Cockerem, Mercy czy Message, a także będącym świeżo po castingu do zespołu Kiss. Sambora uznał, że pasuje do grupy młodego Jona i sam zgłosił się na przesłuchanie. Początkowo Bongiovi był przeciwny dołączeniu Richiego do zespołu, jednak po wspólnym zagraniu kilku piosenek stwierdził natychmiast: “OK, You’re in.”. Tym samym Sambora zajął miejsce Sabo.
Niedługo potem David Rashbaum jako swoje nazwisko sceniczne przyjął swoje drugie imię – Bryan, a John Bongiovi zmienił oficjalnie nazwisko na Jon Bon Jovi – podczas pierwszych koncertów publiczność skandowała „Bon Jovi” wymawiając włoskie nazwisko Johna. Teraz już jako Jon Bon Jovi nadal poszukiwał nazwy dla zespołu. Wśród propozycji podawano np. Johny Electric. Pamela Maher, podwładna Doca McGhee, pierwszego managera zespołu, zasugerowała, aby nazwać zespół po prostu Bon Jovi, od nazwiska lidera, podobnie jak inne zespoły, np. Van Halen. Ta opcja nie spodobała się muzykom, jednak z czasem została zaakceptowana. Za rok powstania grupy czasami podaje się 1983 roku, ale oficjalnie liczy się rok wydania pierwszej płyty – 1984 rok.Pierwsza istotna zmiana w składzie nastąpiła w 1994 roku, kiedy to z zespołu odszedł Alec John Such. Zespół zaczął się skarżyć na jego grę podczas koncertów – coraz częściej fałszował. Powodem miały być problemy ze zdrowiem po wypadku na motocyklu. Później pojawiał się informacje o wspieraniu muzyka przez innych basistów także podczas nagrywania płyt. Ostatecznie Aleca zastąpił Hugh McDonald, basista, który uczestniczył przy nagrywaniu “Runaway”, ale aż do 2016 r. nie został oficjalnym członkiem zespołu. Such wystąpił z Bon Jovi w 2001 roku podczas jednej piosenki na Giant Stadium w New Jersey oraz w 2018 podczas gali Rock’n’Roll Hall Of Fame. Alec John Such zmarł na atak serca w 2022.
W 2005 roku podczas koncertów wraz z zespołem występowali Bobby Bandiera (gitara rytmiczna) oraz Jeff Kazee (keyboard) – obaj znani z zespołu Southside Johnny and the Asbury Jukes, a także ze wcześniejszych występów solowych Jona Bon Jovi. Od tego czasu aż do 2015 roku Bobby Bandiera występował jako gitarzysta rytmiczny podczas wszystkich tras koncertowych grupy, a także podczas wielu koncertów Jona Bon Jovi.
W latach 2005 – 2009 podczas tras koncertowych z zespołem występowała też skrzypaczka Lorenza Ponce, która nagrała także partie skrzypiec na album “Burning Bridges”. Występuje nadal podczas recitali i innych występów Jona, a czasami całego zespołu.Podczas “The Circle Tour” w 2011 roku Richie Sambora trafił do kliniki odwykowej. Na czas trasy zastąpił go Phil X Xenidis. W 2013 roku na czas operacji podczas koncertów Tico Toressa zastępował Rich Scannella.
W 2013 roku podczas trasy koncertowej “Because We Can” zespół opuścił Richie Sambora. Został ponownie zastąpiony przez Phila Xenidisa, który od tego czasu występował z zespołem, a w 2016 r. został przyjęty do grupy.
W listopadzie 2014 r. Jon Bon Jovi w wywiadzie dla Showbiz 411 zapytany o odejście Sambory powiedział: „Odszedł, nie ma go. Bez urazy.” Póżniej opisywał, że odejście Sambory było dla niego bardzo trudnym przeżyciem. Sam Sambora w wywiadzie dla „Life” powiedział: “Nie ma już we mnie urazy. Kocham Jona, i nadal widzę możliwość powrotu. Jest jeszcze kilka spraw, które chcę – muszę – zakończyć. (…) Widzę jeszcze rok z innymi dla mnie priorytetami.” Mimo upływu czasu nie było widać perspektyw na powrót – Sambora zajął się projektem RSO – duetem z gitarzystką Orianthi.
We wrześniu 2015 roku zespół w krótką trasę koncertową zamiast z Bobbym Bandierą ruszył z Mathem O’Ree.
We wrześniu 2016 roku ukazano okładkę albumu “This House Is Not For Sale”, gdzie poza Jonem Bon Jovi, Tico Torresem i Davidem Bryanem widoczni byli Hugh McDonald oraz Phil X. Zostało to odebrane jako przyjęcie tych ostatnich do składu Bon Jovi, a nie uznawanie ich za muzyków towarzyszących. Podczas krótkiej trasy promującej album z zespołem występował jego współproducent John Shanks (gitara), oraz muzyk Everett Bradley (instrumenty perkusyjne). Obaj występowali z zespołem także podczas “This House Is Not For Sale Tour”.Zespół z Richiem Samborą i Aleciem Johnem Suchem zagrał ponownie podczas gali włączenia do Rock’n’Roll Hall Of Fame 14 kwietnia 2018 r.
Aktualni członkowie:
Jon Bon Jovi – wokal, gitara (od 1983 r.)
David Bryan – instrumenty klawiszowe, wokal wspierający (od 1983 r.)
Tico Torres – perkusja (od 1983 r.)
Hugh McDonald – gitara basowa, wokal wspierający (muzyk towarzyszący od 1994 r., członek zespołu od 2016 r.)
Phil X Xenidis – gitara, wokal wspierający (2011 r., od 2013 r. – zastępstwo za Samborę podczas trasy; członek zespołu od 2016 r.)
Byli członkowie:
Richie Sambora – gitara, wokal wspierający (1983 – 2013 r., jeden występ w 2018 r.)
Dave “The Snake” Sabo – gitara, wokal wspierający (1983 r.)
Alec John Such – gitara basowa, wokal wspierający (1983 – 1994 r., po jednym występie w w 2001 i 2018 roku)
Aktualni muzycy koncertowi:
John Shanks (od 2016 r.)
Everett Bradley (od 2016 r.)
Byli muzycy koncertowi:
Jeff Kazee – instrumenty klawiszowe (2005 r.)
Lorenza Ponce – skrzypce, wokal wspierający (2005 – 2009 r., nadal podczas solowych i promocyjnych występów Jona Bon Jovi)
Rich Scannella – perkusja (2013 r. – zastępstwo Tico Torresa na czas leczenia)
Bobby Bandiera – gitara rytmiczna, wokal wspierający (2005 – 2015 r.)
Matt O’Ree – gitara rytmiczna, wokal wspierający (2015 r.)

Radio Dancing soul łaczy nas pasja do muzyki https://dancing-soul.pl